טהרת המשפחה

מהו סודה של המשפחה היהודית.

 

נראה כי בעידן המודרני ערכה של המשפחה נשחק,  מול שחיקה זו עומדת בצורה מופלאה המשפחה היהודית.

 

במשך דורות רבים אומות העולם השתאו לנוכח המשפחה היהודית.

 

עד עצם היום הזה, גם כאשר תרבות המערב עומדת חסרת-אונים בפני מכת הגירושין – מהווה המשפחה היהודית המקורית סמל יציב מעין אי של שפיות, טוהר ונאמנות.

 

עד עצם היום הזה מתקנאים רבים באנושות כולה באושר המופלא של האנשים המנהלים חיי משפחה יהודיים.

 

המשפחה היהודית פועלת וחיה לפי  מערכת המצוות הכלולה במושג "טהרת המשפחה".

 

מערכת זו בתוספת חוקי הצניעות והפרטיות שומרת על רעננות חיי הנישואין, מגינה על בני הזוג ומעניקה בכך אושר ויציבות.

 

מצוות הבורא הן גם המפתח לחיים בריאים, יפים, מהנים ומאושרים בעולם-הזה. אמנם, לא בשביל זה אנו מקיימים את המצוות. אנו מקיימים אותן מפני שכך ציוונו בורא-העולם. אולם זה מרגש למדי לראות, עד כמה חופף מילוי רצון ה' את האושר הגופני והנפשי כאן בעולם הזה.

 

תקופת המחזור של האישה שבה הופכים יחסי האיש והאישה ליחסי אח- אחות והקשר מתמקד בפן הנפשי רגשי כאשר הפן הפיזי נדחה, מרעננים מידי חודש מחדש את חיי הנישואין. הם מפרים את השגרה והשחיקה שזוגות כה רבים בעולם המודרני סובלים מהם. חיי האישות המתחדשים עם תום ימי המחזור והיטהרותה של האישה עמוקים יותר ואציליים יותר.

 

 

 

ברור הוא כי הזהירות והפרישות של דיני טהרת המשפחה תורמות רבות לשלום הבית של בני הזוג וחיי המשפחה שלהם יותר מבוססים ויותר תקינים"

בקונגרס הבריאות העולמי קם ד"ר קרפילד מלונדון והצהיר שהיה מן הראוי שכל האנושות תאמץ את חוקי טהרת המשפחה של יהדות"

רופאה נודעת, לא יהודייה, מאנגליה, שהקדישה שנים רבות לחקר בעיות האישה והמשפחה, כתבה במחקרה: "שמעתי על חוקי הדת היהודית – זהו החוק המתקדם ביותר בעולם בשטח זה. אלה שסידרו את חייהם לפי חוקים אלה – הם מאושרים".

אולם, כאמור, חשיבותם העצומה של דיני הטהרה אינו מסתיים רק בכך, שהם מעניקים אושר לבני הזוג,

לחוקי טהרת המשפחה ישנה השפעה גדולה על רוחם ונפשם של ילדי בני הזוג.

 

הילדים הנולדים המקשר המושתת על טהרת-המשפחה הם עדינים יותר, טהורים יותר, מרוסנים יותר ומוכשרים יותר. ליבם פתוח יותר אל הרוחניות ואל הקדושה והם נמשכים פחות אחר התאוות הגופניות והחומרנות. כבר מרגע לידתם יש להם נתונים יהודיים טובים יותר.

 

כמו ששתיל רך רגיש לכל פגיעה קטנה ופגיעה זו מתבטאת לאחר שנים רבות שהוא הופך לעץ כך התהוות העובר בבטנה של האישה ללא טהרת המשפחה פוגע בו.

 

הורים בישראל חייבים לזכור את משמעות האחריות המוטלת עליהם. במעשיהם הם קובעים את גורלם הנפשי והרוחני של ילדיהם ונכדיהם עד סוף כל הדורות.

 

 

 

חוקי טהרת-המשפחה מהווים אחד המרכיבים החשובים של המשפחה היהודית. לאלה יש להוסיף את גישתה הכללית של היהדות כלפי המשפחה, המשפחה היא יסוד חיוני ביותר שעליה האומה הישראלית נבנית.

 

זוגות שלומדים לבנות את הקשר ביניהם על בסיס רוחני פנימי שמתאים לקצב החיים הביולוגיים של האישה ורגישותה במחזור מסייעם לעצמם אף בטווח הרחוק.

 

במשך השנים כשאר בני הזוג מתבגרים והקשר הגופני באופן טבעי הולך ונחלש – הקשר הרוחני יישאר איתן ויציב.

 

מעבר לכך חווית הטבילה החודשית במקווה טהרה מעניק לאישה חוויה רוחנית ומרעננת את המפגש הזוגי עם בעלה.

 

 

לפרטים נוספים והדרכה פני אלי

 

עופרה טבריה 052-4233593

 

 מקווה

 

מאז ומתמיד האדם ידע את סוד המים המעניקים חיות ורעננות וטהרה. אנו חשות זאת במקלחת מרעננת, באמבטיה טובה וכמובן בים ובריכה.

ההבדל בין מי הים המעיינות הנהרות לבין מי הברז הרגילים שהראשונים ניחנו בכוחות טיהור ואנרגיות שמימיות  ויד אדם לא הובילה אותם.

 

הטבילה במי מעין או ים הוא בעצם חיבור לטבע במובן המלא של המילה. המים עוטפים את כל גופה של האישה והמים מחוברים לאדמה . אין שום מצב פיזי שמדמה חיבור כל כך הדוק ומשמעותי לארציות ולטבעיות. המקווה מדמה לנו גם את  הרחם של אימנו ששם שהינו לפני שנולדנו. כשם שמי השפיר מכסים את התינוק כך מי הים או המעין מכסים אותנו בחיבור לאימא אדמה. כניסה ויציאה מהמקווה משולה ללידה מחודשת.

 

היות וזה לא מעשי בגלל הרבה פרטים ומטעמי צניעות לטבול בים או מעין פותחו המקוואות המודרניים.

 

המקוואות בנויים מבריכה של מי גשם שנאגרים ללא מגע יד אדם. בסמוך לבריכה זו ישנו בריכה  נוספת של מים רגילים ממאגר המים העירוני. מי הרשת העירונית כשלעצמם פסולים לטבילה הם נקראים "מים שאובים"  כלומר מים שנשאבו ונעקרו ממקורם הטבעי והוזרמו במערכת כלשהי על ידי אדם או צנרת.

 

בין שתי הבריכות ישנו פתח סתום בפקק. כאשר הפקק נפתח מתקיימת השקה בין שתי הבריכות כך נוצר חיבור בין מי הגשמים  שמגיעים מהשמים למים שיד אדם הזרימה אותם. השקה זו גורמת לתכונות המים השמימיים לעבור למים הרגילים. כך יש פתרון לרמה ההיגיינית של המים, היות ולא ניתן לטבול במי גשמים לאורך זמן ולא תמיד יש גשם שימלא את הבריכות, אנו טובלות  במי הבריכה של המים הרגילים שמימיה מוחלפים  בתדירות גבוהה. זאת על מנת לאפשר טבילה בצורה ההיגיינית ביותר.

 

הטובלת תמיד תראה לפניה רק בריכה אחת של מים היות והבריכה  של מי הגשמים נסתרת מתחת לריצוף.

 

בפועל יוצא כי אנו טובלות במקווה שמימיו הם מים נקיים מרשת המים העירונית שמוחלפים מידי יום (ולפעמים אף יותר) אך בזכות הפקק שנפתח במקווה מתבצעת השקה לבריכת  מי גשמים שמעניק למים הרגילים את תכונתם השמימית.

 

שיטה נוספת ליצירת מקווה טהרה היא שיטת ה"זריעה"  יוצרים שתי בריכות סמוכות, אחת מהן מתמלאת ממי גשמים. לאחר מכן מזרימים לתוכה מים רגילים, כאשר היא עולה על גדותיה  המים גולשים לתוך הבריכה השנייה שם מתבצעת הטבילה. כך יש אפשרות להחליף בתדירות גבוהה את מי בריכת הטבילה ואז ל"זרוע" שוב מי ברז לבריכת הגשמים ושוב למלא את בריכת הטבילה מגלישת מי הגשמים לבריכת הטבילה.

עקרון הזריעה אומר שהמים המוזרמים מתבטלים במי הגשמים ואז תוספת המים שגולשת מקבלת את תכונות מי הגשם השמימיים.

 

כיום נהוג לעשות את שתי השיטות במקוואות. לכן את בריכת הטבילה ממלאים על ידי "זריעה"  ולאחר מכן יוצרים חיבור של בריכת הטבילה על ידי השקה עם בריכת מי גשמים. סה"כ יש שלוש בריכות. בריכה לטבילה, בריכה להשקה ובריכה לזריעה כמתואר בתרשים המצורף.

 

המקוואות  מצוידות במערכות סינון וטיהור מים. מימי המקווה הם לרוב בגובה החזה ומוחזקים בטמפרטורה נוחה. הגישה לבריכה מתבצעת באמצעות מדרגות.

בארץ ואף במקומות אחרים בעולם נבנים מקוואות יפים ואף מהודרים – בעלי אכסדראות וחדרי המתנה אלגנטיים, אזורי הכנה מצוידים ומאובזרים ובריכות מקווה מעוצבות היטב. ישנן מקוואות שיכולים להתחרות בבתי ספא יוקרתיים מודרניים באירופה ואף מציעים למבקריהן יותר נוחיות ואביזרים מאשר קיימים בבתיהם הפרטיים  ואף בבתי מלון יוקרתיים.

 

 

 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

השאירו תגובה

השאר מחובר!

אל תפספס את המגזין האיכותי שלנו שמכין אותך לשבת