הכנה רוחנית ללידה

מתכוננת ללידה? בואי לקבל הדרכה רוחנית ללידה

בימים אלה את מתכוננת ללידה.

חשוב מאוד להתכונן מבחינה פיזית בקורסי הכנה ללידה הרגילים.

יחד עם זאת חשוב להכין ולהכיר ולהעצים את  כוחות הנפש שלך לקראת הלידה וההורות

ולהגיע לשלב הלידה וקבלת התינוק לעולם מתוך הכרה, מודעות ושמחה.

ברצוני להציע לך סדנא ייחודית ומרתקת לקראת הלידה על מנת שתוכלי גם את להגיע ללידה מתוך רוגע שלווה בטחון ושמחה.

אשמח לפגוש אותך עופרה טבריה 052-4233593

תוכן העניינים:

 

מי אני?

הכנה רוחנית לשם מה?

מבנה הסדנא

מהו תהליך ההנקה?

הכנה לאימהות

על  חשיבות התמיכה הנפשית והפיזית לקראת ובעת הלידה

תהליך ההיריון והלידה במקרא ובתנ"ך

שלבי הלידה

מה לקחת ללידה

דולה על מה ולמה

דכאון לאחר לידה

עצות ליולדת

אגרת לאבא

בחירת שם

שמות מוצעים לבחירה

קמיע ללידה

 

 

 

 

מי אני?

שמי עופרה טבריה אם ל 6 בנות לאחר לידות חווייתיות וקסומות וזאת מתוך תהליך של לימוד והתבוננות והכרת כוחות הנפש שלנו כנשים לקראת הלידה.

 

אני רואה זכות ושליחות ללמוד עם נשים לקראת הלידה ולהביא אותן להכרה בכוחות הנפש שלהן ומתוך כך להגיע לחוויה חיובית וקסומה בזמן הלידה.

מלווה נשים לקראת לידה  על ידי מודעות והכנה נפשית רוחנית  לקראת הריון ולידה.

 

השכלה:

– בעלת תואר ראשון B.ED  בחינוך  ועוסקת בחינוך והוראה.

– כעת לומדת תואר שני ביעוץ

השתלמות בפסיכולוגיה חיובית בחינוך  – מבית מרכז מיטיב הבינתחומי הרצליה.

– לימוד אישי עם דפנה חסדאי- מחברת הספר "הכנה רוחנית ללידה"

– השתלמויות ממרכז "דיאדה"

  1. " ללדת באהבה"- ד"ר מישל אודנט
  2. "לחבק את האם"- עם ד"ר פיליפס קלאוס

 

הכנה רוחנית ללידה לשם מה?

 

מבין כל המצוות של היהדות המצווה הראשונה הינה פרו ורבו. פרו ורבו ומלאו את הארץ להרות, ללדת להביא ילדים לעולם זה כל כך בסיסי ואינסטינקטיבי שהתורה פותחת בזה.

פרו מלשון פריון לתת פרי הילדים הם פירותיה של האישה. רבו מלשון ריבוי ללדת ילדים רבים.

מעבר להבנה הפשוטה של הריון ולידה יש כאן רמז נפלא לכל מעשיה של האישה. המעשים שלנו הם גם תולדות. בעצם כל ההויה שלנו הינה תולדה של משהו. כל רעיון, תחושה, הרגשה, מעשה הוא תולדה של מצב נפשי, מחשבה קדומה ותנאים סביבתיים. התורה מצווה על האישה להיות דינאמית פעילה ופורייה בכל תחומי החיים.

 

 

אימהותינו ילדו גם ללא הכנה כזו זה נכון, אך היום בעידן המודרני האשה התרחקה מאוד מגופה ומהכרה של מצבי הנפש השונים בזמן ההריון הלידה ולאחר הלידה.

התרחקות זו נובעת מכך שבעבר נשים  היו יולדות בבתיהן האחיות של היולדת גם אם היו צעירות נשארו בבית היולדת וחוו איתה את שלבי הלידה ראו את הקושי את ההתמודדות ואת שלבי ההתאוששות השונים לאחר הלידה. הילדה היתה חלק ממעגל החיים הטבעי.

אך כיום הלידה מתבצעת לרב בבתי חולים, אישה הכורעת ללדת מעולם לא ראתה לידה אמיתית היא אינה יודעת למה לצפות היא אינה מכירה את כוחות הנפש שבה האומרים להיות מנותבים בשעה זו על מנת לאפשר ללידה להתקדם באופן פעיל וטבעי ללא הפרעות מבחוץ בדרך כלל.

 

בהכנה רוחנית ללידה אני מעצימה את כוחות הנפש של היולדת לקראת הלידה . אני מביאה למודעות של תהליך הלידה מהפן הפיזי לצד הלכי הנפש של היולדת ששניהם שזורים זה בזה.

אישה שעוברת הכנה רוחנית ללידה מגיעה אחרת ללידה, עם עוצמות נפש שהיא קנתה לעצמה מתוך הלימוד ולאחר מכן מתוך תהליך פנימי שהיא עוברת עד לשלב הלידה ולאחריה.

הנשים שאיתם למדתי הודו לי על ההדרכה והלימוד החדש שהעניק מימד אחר ושונה על תהליך ההריון והלידה. גם נשים שאיתן למדתי שכבר ילדו בעבר הודו לי על הלימוד ושהלידה עם הכנה היתה אחרת לגמרי וזאת בשל התובנות החדשות אליהן נחשפו בעקבות הלימוד.

כאשר אנו מגיעים לזמן הלידה זו השעה שבה נשמתו של ילדנו באה לאויר העולם אנו צריכות להשתדל שהנשמה שמגיעה לעולם תגיע כמה שיותר מתוך שמחה ורוגע.

ניתן לעשות זאת.

זו מתנה לכל החיים עבורך  ועבור ילדך.

 

יולדת יקרה,

 

כאשר אני לומדת עם יולדת לקראת הלידה אני רואה בזה זכות ושליחות.

 

כבר בהריון הראשון שלי כשהלכתי לקורס הכנה ללידה רגילה הבנתי שיש צורך בעוד משהו לא ידעתי עוד מהו….  הרגשתי שבקורס נתנו לנו מידע טכני כיצד הלידה מתבצעת, מתי ללכת לבית החולים, סימנים מקדימים ללידה ועוד.. מידע חשוב ויקר אך לא מספק מבחינה נפשית רגשית ורוחנית.

 

לקראת החודש שמיני פגשתי בדפנה חסדאי שהציעה לי ללמוד איתה על ההיריון והלידה מבחינה רוחנית. הרעיון קסם לי והרגשתי שאת הלימוד הזה אני מחפשת.

 

אכן נפגשתי איתה ולמדנו יחד וברוך ה' זכיתי להגיע ללידה ראשונה מתוך שמחה ומודעות פנימית לנשמה שלי לעוצמות שלי  ורצון לחוות לידה מתוך שמחה. ואכן כך היה.

 

כעבור 6 לידות מדהימות נוספות והעצמת הכלים הכוחות והידע שלי בתחום ההכנה הרוחנית ללידה, התחלתי ללמוד עם נשים נוספות  מהקהילה שלי לקראת הלידה. מגיעות אלי נשים שזהו הריונן הראשון והן מעוניינות להעצים את כוחות הנפש שלהן לקראת הלידה.

מגיעות גם נשים בלידה רביעית , חמישית, ואפילו שביעית על מנת לעבד מחדש לידות קודמות ולהתכונן ללידה הבאה מתוך מודעות לכוחות הנפש שלהן  ולהגיע ללידה הנוכחית בשמחה.

 

אסיים בסיפור קצר מהלידה האחרונה שלי

הגענו בעלי ואני  למיון נשים לבית חולים במרכז הארץ  ביום שישי עם דימום קל בחודש תשיעי, נכנסו לבדיקה שגרתית  והמיילדת אמרה שאין פתיחה. נשארנו לבדיקת מניטור שגרתית, הבדיקה הראתה דופק סדיר למעט מספר פעמים. כעת  היינו צריכים להמתין בתור לשחרור רופא. המתנו בתור במשך 3 שעות וכדרכן של נשים התחלנו לדבר על הלידה כאשר אני חולקת להן מהידע שלי כיצד ניתן להתמודד עם הכאב. עם הבנה  ש"ציר זה דבר מקדם" "לא להתנגד לציר". על חשיבות  החיוך והשמחה בשעת הלידה והבאת הנשמה החדשה לעולם. ועוד..

 

כעבור 3 שעות המתנה נכנסו לרופא על מנת לבקש שחרור וללכת הביתה, הרופא הסתכל על המוניטור ואמר שאינו יכול לשחרר מפני שיש מספר פעמים שהדופק לא סדיר. אבל לפני שאנחנו מדברים על שחרור הוא יבדוק שוב מה המצב, נכנסתי שוב לבדיקה והרופא בישר לי שאני כבר בלידה… יצאנו החוצה והודענו לאחיות המשמרת שאני צריכה לעלות לחדר הלידה. הנשים שהיו מסביבי היו מופתעות יולדת עם צירים מדברת צוחקת… עד שהסניטר הגיעה חזקתי את אותן נשים שהיו שם בכוח של האישה ללדת ועל האפשרות ללדת מתוך רגעי שמחה ולא מתוך פחד ובהלה. עליתי לחדר הלידה.

ברוך ה' נולדה לנו בת שישית בריאה ושלמה.

ביום ראשון הגעתי לחדר  האוכל המשותף ושם ניגשה אלי יולדת  שהייתה איתי במיון ביום שישי.

היא אמרה לי "הלידה שלי פשוט נראתה אחרת בזכות הדברים שאמרת לי". הודתי לה ושמחתי מאוד בשליחות הזו והבנתי שיש בידי כלים ותובנות להעצים את היולדת ולהביא אותה למודעות בכוחות הנפש שלה כאישה היכולה ללדת מתוך שמחה.

מבנה הסדנא

תהליך ההיריון והלידה

*הבנת תהליך ההיריון והלידה מתוך המקורות.

*התמודדות עם פחדים וחששות

*העצמת רגשות חיוביים של שמחה ובטחון ביכולת שלך ללדת ולהיות לאם.

*נתינת כלים פרקטיים מעשיים להתמודדות עם הכאב:

– הכח שלך ללדת מתוך יציבות רוגע שלווה ושמחה.

– גילוי העוצמות שבך

– משככי כאבים כן או לא ?

– נשימות והרפיה

– שאלות ותשובות

 

 

 

 

הכנה לאימהות

תזונה  -הנקה והענקה לתינוק שנולד .

נדבר על האימהות ,מצבים רגשיים לאחר הלידה, הסתגלות תינוק לעולם,

אימהוּת ועבודה ועוד…

הסדנא ניתנת גם באופן פרטני

בבית היולדת.

הנקה והענקה-מזון לנפש ולגוף התינוק

 

ככלל מתוך מחקרים עולה שככל שיש ליולדת  תמיכה נפשית והכנה לקראת הנקה ותמיכה  פיזית  לאחר לידה אחוז הנשים המניקות עולה.

מהו תהליך ההנקה?

בתשעת החודשים של ההריון יש תהליך של בירור.כלומר חלק מהחומרים בגופינו הופכים להיות אברי התינוק וחלק מהחומרים הופכים לפסולת זוהי השליה.

אך לא כל חלקי הגוף מתבררים. התינוק בניגוד לשאר בעלי החיים אינו עומד על רגליו כשהוא נולד,מה שנותן לו כח נפשי ופיזי כאחד ל"עמוד על הרגליים" הוא המזון שנותנת לו האם על ידי הנקה.

חלב אם לא נותן רק כח פיזי , את זה עושים גם תחליפי החלב השונים. חלב האם נותן כח נפשי וחוסן לתינוק להמשך חייו הבוגרים.

חלב האם שייך לתינוק הנולד. הוא נמצא באם אך למעשה הוא שייך לתינוק.

בתהליך ההנקה עובר הדם הנמצא בגופה של האם לחלב לבן. הדם האדום מסמל ביהדות את מידת הדין ואילו החלב הלבן מסמל את מידת הרחמים.

האם בתהליך ההנקה מעניקה לילדה מתנת חיים, היא מחזקת ומבריאה אותו בכוחות נפש וגוף כאחד.

במדרש מסופר על משה רבנו כאשר בת פרעה מצאה אותו ביאור ומוציאה אותו מן המים היא מחפשת לו מינקת שתניק אותו. היא מחפשת בין הנשים המצריות  הללו באות ומנסות להניק את התינוק הקטן אך משה רבנו מסרב בכל תוקף לינוק מן הנשים המצריות. רק כאשר הגיעה מינקת עבריה-יהודיה שבעצם הייתה אימו הסכים משה רבנו לינוק ממנה.

מכאן אנו למדות על ההשפעה והחשיבות  של ההנקה על הצד הרוחני נפשי של התינוק מצד האם.

כאשר אנו מניקות או שואבות את החלב למען התינוק שלנו אנו צריכות להיות מרוכזות במחשבות טובות מבריאות עבורנו ועבור התינוק שלנו. בעצם ההנקה התינוק שלנו מקבל השפעה וקבלה רוחנית ואנרגיות חיוניות וטובות למשך חייו.

כמו כן גם בזמן הזנה מבקבוק אם אין לאימא יכולת בשל מגבלות מסוימות להניק עדיין יש השפעה והזרמת אנרגיות חיוביות לתהליך האכלה עצמה, וגם כאן יש צורך להיות מרוכזות בתינוק ולהזין אותו במחשבות טובות וחיוביות.

כמו לידה גם הנקה היא דבר טבעי וספונטני האמור להתרחש באופן דיאדי בין האם לתינוקה. אך כיום אבדנו הרבה תובנות טבעיות לגבי גופנו וגם כאן אנו צריכות לעיתים להסתייע בגורמים חיצוניים שיעזרו לנו על מנת שנוכל להצליח להניק ולהעניק לתינוק הנולד את צרכיו הרוחניים והגשמיים כאחד.

 

 

 

להניק סמוך ללידה

 

על מנת שההנקה תוכל להתבצע באופן ספונטני וטבעי רצוי ומומלץ אם הדבר אפשרי מבחינת האם להניק כמה שיותר סמוך לזמן הלידה, מרגע יציאת התינוק לעולם. בזמן הזה רפלקס היניקה הוא אוטומטי וטבעי התינוק בדרך כלל יודע לבצע באופן ספונטני את פעולת היניקה.

בדרך כלל יש נטייה לאחר הלידה להפריע באופנים שונים על ידי דיבורים מיותרים, תקשורת והודעות למכרים על הלידה והולדת התינוק, כדאי לדחות את ההודעות האלו על מנת לאפשר אינטראקציה מלאה בין האם והאב לרך הנולד מתוך שקט.

סיפרה לי חברה שילדה ביום כיפור ואמרה שזו הייתה חווית לידה מדהימה בשל השקט שהייתה שרויה בו. בלי לחץ להתקשר להודיע לכולם, היה לה ולבעלה יום שלם רק היא האב והתינוק ביחד בשקט בהרמוניה מושלמת.

היום בעידן הטכנולוגי אנו צריכים לשמר את השקט הזה במיוחד בזמן הלידה ולאחר הלידה על מנת לאפשר להתקשר לתינוק הנולד באופן המושלם ביותר.

הזמן לאחר הלידה הוא קריטי להתקשרות הראשונית הזו, להנקה הראשונית הזו שבאה מתוך רוגע שלווה ריכוז ושקט!!

 

 

אשמח לפגוש אותך

עופרה טבריה 0524-233593

 

 

 

 

 

 

על  חשיבות התמיכה הנפשית והפיזית לקראת ובעת הלידה

 

מעובד מתוך הרצאה של ד"ר פיליפס

 

תינוק- הוא כל פעם נס חדש. בין שזהו תינוקך הראשון או השישי.

לכן יש צורך לסייע  לך ולתינוקך כמה שיותר בתהליך הלידה על מנת שתהליך זה יתבצע באופן האופטימאלי ביותר ולהגיע ללידה מתוך  מודעות רוגע ושמחה.

בתהליך הלידה אנו נפתחות בהרבה מובנים גם בצד הפיזיולוגי הגוף צריך להיפתח על מנת ללדת את התינוק, אך הפתיחות היא הרבה מעבר לכך אנו נפתחות גם בנפש, פתיחות לקבל את התינוק שלי.

בזמן הזה של הלידה הרבה דברים מהעבר נפתחים גם הם ואם חלילה יש בעיות מן העבר הן מתחילות לצוף ביתר שאת במצב של הלידה החוויות אלה יכולות להשפיע על תהליך הלידה ועל העובר עצמו, לטוב חוויות חיוביות ולמוטב חוויות שליליות.

אנו צריכות להיות מודעות לעצמנו , מה אנו מביאות עמנו בנפש במחשבה ללידה הנוכחית.

עם אילו מחשבות הרהורים תובנות אנו מגיעות ללידה.

למחשבות שלנו כמו לדיבור שלנו יש הכרעה מאוד גדולה כיצד תראה הלידה, כיצד נחווה אותה

וכיצד נעבד אותה לאחר מכן.

בהכנה רוחנית ללידה אנו ננסה לפתח את "קומת המחשבה", לפתוח דברים שאיתם את מגיעה ללידה, בין אם  מדובר באופן טבעי בפחדים חששות דאגות וננסה להגביר את המודעות לקראת הלידה  ולבנות מחשבות חיוביות ומעודדות  ומרגיעות לקראת הלידה.

נמצא את הצדדים  החיוביים בתהליך הלידה שלך ונעצים אותם.

נעצים את כוחות הנפש והגוף כנשים  היודעות ללדת.

נבין שתהליך הלידה הוא אירוע טבעי וגופנו יודע ללדת.

במחקרים שנעשו תמיכה נפשית ופיזית לפני ואחרי לידה הורידו משמעותית את המתח והחרדה בה מצויה האם בשעות אלו וגרמו לה להיפתח ולהיות נוכחת עם התינוק ולקבל אותו אליה לחבק ולהתקשר לתינוק  מהר יותר.

כאשר אנו מתכוננות ללידה  מהצד הנפשי רוחני אנו מסייעות לעצמנו להפחית את הדיכאון לאחר הלידה שמתפתח לעיתים  בעקבות ציפיות גבוהות של היולדת מעצמה לגבי תהליך  הלידה, והקשר שלה עם התינוק, וההורות.

לתמיכה פיזית ונפשית בלידה יש השפעה גדולה, בהכנה רוחנית ללידה אנו לומדות לאהוב את עצמנו  במקום בו אנו נמצאות עם כל הכאב שנמצא בחבלי הלידה. נלמד להרגיש את עצמנו את מחשבותינו ואת גופינו על מנת שתהליך הלידה יוכל להתקדם האופן הטבעי ביותר.

 

 

 

 

 

תהליך ההיריון והלידה במקרא ובתנ"ך

 

ההריון והלידה הם המשכת המציאות בעולם.

 

ההריון והלידה הם הבסיס של המציאות והמשכת המציאות שלנו בעולם הן מבחינה גשמית והן מבחינה רוחנית.

 

כיצד היה תהליך ההריון והלידה בראשית בריאת העולם?

 

בראשונה ברא ה' את האדם עפר מן האדמה ויפח בו נשמת חיים, ואחר כך נבראה חווה מן הצלע של האדם.

 

לכתחילה תהליך ההיריון והלידה לפני חטא אדם הראשון לא היה אמור להיות תשעה חודשים ולא קשה ומייסר "בעצב תלדי בנים", אלא כמו שכתוב אצל יוכבד "ותהר ותלד".

נכתב במדרש תנחומא רבה א'- "מקיש לידתה להורתה מה הורתה שלא בצער, אף לידתה שלא בצער שגופו של משה היה משולל כל פסולת"

 

כידוע, צער ההיריון והלידה הם עונש שניתן לחווה לאחר החטא בגן עדן.

ה' כאשר הוא מעניש, העונש אינו מנותק מהקשרו והוא בעצם תוצאה טבעית לפגם שנוצר.

 

לפני החטא ,מלכתחילה לא הייתה כוונה שתהליך ההריון והלידה יהיו בצער, אלא להפך, מבארים הפרשנים שהעיבור היה צריך להיות יום אחד ויום לאחר מכן האישה היתה אמורה  ללדת

כותב אחד המפרשים על המדרש: "בו ביום נבראו, בו ביום שמשו, בו ביום הוציאו תולדות- עתידה אשה שתלד כל יום".

 

בחסידות מבואר לנו מה הקשר בין חטא אדם הראשון לצער הלידה.

 

לפני החטא האדם הראשון היה רוחני, גם גופו היה מוקדש כולו לעבודת ה' ולא היה בו תאוות גשמיות. כאשר ה' ברא את אדם הראשון הנשמה שהיא רוחנית לא התקשתה להתחבר לגופו של אדם הראשון מפני שגם גופו הגשמי לכאורה היה טהור ומכוון רק לעשיית רצון הבורא בעולם.

לאחר החטא נפלה האנושות ממדרגתה והטוב התערבב עם הרע והגוף הפך להיות חומרי מלא בתאוות רבות והתמודדויות בין הטוב לרע.

וכעת כאשר הקב"ה חפץ להוריד נשמה לעולם הנשמה מצידה  לא מעוניינת לרדת לעולם ולהתמודד בעולם התאוות ומעדיפה להישאר שם למעלה, למעשה נותר מצב שיש לחבר כעת בין שני דברים השונים במהותם באופן מוחלט, נשמה שהיא רוחנית וגוף שכולו גשמי והחיבור הזה אינו קל כמו שהיה בראשית בריאת העולם ששם גופו של האדם הראשון היה רוחני ומכוון גם הוא לעבודת ה'.

 

 

לכן בעקבות החטא ובעקבות נפילת הגוף החומרי ממדרגתו התהליך של חיבור הנשמה בגוף הופך להיות מורכב ומסובך ולוקח תשעה  חודשים.

 

ולכן מובנת לידתו של משה רבנו  שהריונה של אימו  ולידת משה רבנו לא היו בצער מפני שגופו של משה רבנו היה מזוכך לעבודת ה' ותהליך חיבור הנשמה בגוף לא היה מורכב ולא היה בו קושי.

 

כיום אני רואה בהכנה הרוחנית ללידה במודעות לקראת לידה והרצון להגיע ללידה מתוך שמחה תהליך של התקדמות העולם לעבר הגאולה שבה ייתמו ייסורי ההיריון וצער הלידה.

 

בלימוד לקראת הלידה, ובהכנה הרוחנית לקראת הלידה אנו מכינות את הנפש להכיל  ולקבל את כאבי הלידה ולהגביה אותם למקומות מרוממים בנפש עם עבודה והכנה  נכונה.

 

נאמר : שלושה מפתחות מסורים בידי הקב"ה מפתח של חיה, פרנסה וגשמים. מפתח של חיה- זו היולדת.

 

הקב"ה בכבודו ובעצמו מחזיק במפתחות היולדת והוא זה שמגיע ללידה , כמו שאנו מכירות המשפט לידה- ליד ה', כדי ליילד אותנו מפני שרק הוא חפץ בחיים, הנשמה מצדה הייתה מעוניינת להישאר למעלה מתחת לכסא הכבוד.

 

שלבי הלידה

 

במדע ובעולם הרפואה נוהגים לחלק את ההריון לשלושה  חלקים. גם חז"ל מחלקים את תהליך ההריון לשלושה חלקים מתוך משמעות רוחנית.

בכל שלושה חודשים עובר העובר תהליך של כניסת נפש רוח ונשמה עם היווצרות של גופו השלם.

הגוף הוא הכלי- משכן לנשמה, ככל שהגוף הופך להיות שלם יותר, אז כוחות רוחניים  גדולים יותר מופיעים בו.

ישנה הדרגתיות בכניסת הכוחות האלה, תחילה בשלושת החודשים הראשונים נכנסת הנפש, לאחר מכן הרוח ובסוף הנשמה, כאשר סוף גמר כניסת הנשמה היא בבת מצווה או בבר מצווה של העובר העתיד להיוולד.

 

 

על מצב העובר בזמן ההריון נאמר באיוב  "מִי יִתְּנֵנִי כְיַרְחֵי קֶדֶם כִּימֵי אֱלוֹקה יִשְׁמְרֵנִי"

 

ובתלמוד נאמר:

 

ואין לך ימים שאדם שרוי בטובה יותר מאותן הימים שנאמר "מי יתנני כירחי קדם כימי אלוה ישמרני" ואיזהו ימים שיש בהם ירחים ואין בהם שנים הוי אומר אלו ירחי לידה"

 

מכאן רואים  שימי העיבור ותקופת ההריון הם הימים הכי טובים לאדם במשך כל חייו העתידיים, בזמן הזה אנו האמהות לעתיד צריכות להיות מודעות לכך ולהזין את עצמנו במחשבות חיוביות ושמחות ומתוך כך גם  להשפיע על העובר, האמא היא מקור הכוחות העיקרי של הילד,  את ההטענה בכוחות חיוביים אנו עושות כבר בזמן ההריון כידוע היום גם למדע המודרני.

 

 

 

 

תהליך הלידה מבחינה רוחנית

 

ציר- פירושו שליח. הצירים שלפני הלידה הם השליחים המבשרים על הלידה העתידה להתרחש בקרוב.

 

מה גורם לתהליך הלידה להתחיל דווקא בנקודת זמן מסוימת?

 

במקורות אנו מוצאים ומבינים שתהליך הלידה מתחיל להתרחש כאשר רוב רובה של הנשמה נכנסה והעובר לא יכול להישאר יותר  ברחם וזהו הגורם מבחינה רוחנית להתחלת הצירים.

 

לכן במקורות היהדות נזהרים מאוד שלא לזרז לידה שלא לצורך רפואי מפני שיש שלב שהוא סוף גמר כניסת הנשמה וברגע הזה הנשמה צריכה להיכנס במילואה לעובר ורק לאחר מכן הוא  עתיד לצאת לאוויר העולם.

 

אז זהו , זה מתקרב

עוד שבוע שבועים זה קורה

צריכים להכין תיק

?אז מה לוקחים

 

מה לקחת ללידה

 

 

מסמכים רפואיים

תעודת זהות

כרטיס מעקב הריון

טלפון / מטען

בגדים להחלפה

מגבת גדולה/חלוק רחצה

שמני עיסוי

שפתון

כלי איפור

נגן עם מוזיקה שאוהבים

תהילים

ספרי קריאה

אוכל של אמא

חטיפים משקאות אנרגיה

כסף מזומן

מצלמה

מים מינרלים

מגבונים

גרביים רכים מכותנה

בגדים רצוי לצרף טרנינג

תחבושות הגיניות

כפכפי קרוקס

כלי רחצה

תרופות אם צריך

משחות לטיפול בתפרים

וכל מה שעושה לך טוב

 

לתינוק

 

כסא בטיחות לרכב

סלקל

כובע גם בקיץ

בגד חדש

צעצוע

 

לבעל

 

חומר קריאה

בגדים להחלפה

נגן עם מוזיקה שאוהבים

חטיפים ואוכל של אמא

להזכיר לו לקנות בלון הליום ופרחים

 

 

 

דולה על מה ולמה

 

בעידן המודרני המתועש והמדעי  נדמה לנו שהכל תהליך הוא בשליטה של הקידמה.

האשה המודרנית  בעידן המתועש חיה בעולם לא טבעי החל מהמזון שמכיל חומרים לא טבעיים ומיוצר יצור המוני ולא יצור ביתי עם מגע אנושי וחום. דרך מערכת לחצים תובענית לא אנושית וטבעית שמופעלת עליה. רובנו חיות בערים צפופות ללא מרחבי טבע ללא קשר לאדמה וללא אויר נקי.

גם הלידה שנעשתה בעבר בחברת בנות המשפחה בבית המוכר והנוח כאשר האישה הזרה היחידה היתה המילדת שגם היא ככל הנראה הייתה דמות מוכרת לחברי הקהילה התחלפה בבית חולים קר ומנוכר שמעורר רגשות לא נעימים בתת מודע ובמודע.

 

בעידן העתיק  כל ילדה ונערה הייתה חווה את הלידות של בנות משפחתה, ידעה למה לצפות הכירה את כל התהליך ועצם הנוכחות של בני המשפחה בבית הקלו עליה.

היום הלידה נעשית בבית חולים עם צוות שאינו מוכר אישית ליולדת רוב הצוות מתייחס ללידה כתהליך שצריך להתנהל ללא תקלות ובצורה הבטוחה ביותר דבר שלא מותיר הרבה פניות לרגשות ויחס אישי.

כמובן  שהלידות בבתי החולים הם ברכה גדולה לאדם שכן שיעור תמותת היולדות והתינוקות הוא אפסי לעומת העידן העתיק.

אך כמו בכל דבר מודרני ומתועש חסר כאן משהו, חום רגש אנושי אמפטיה.

אין כאן ביקורות חלילה על המנגנון הרפואי שעושה מלאכתו נאמנה  ובזכותו הלידה הפכה לתהליך הרבה יותר בטוח עבור היולדת וטוב שכך, אלא הצעה לשיפור ושדרוג של צוות הלידה בעוד גורם שכל תפקידו להתייחס לרגשות ולתחושות של היולדת. אם זה בעיסוי, במגע, בחיוך, בעצם הנוכחות בהכרות המוקדמת עם היולדת, הורדת רמת הפחד, הסברים על התהליך דמיון מודרך ועוד שלל כלים לשיפור חווית הלידה.

הלידה היא אירוע כל כך משמעותי בחיינו כנשים יש נשים שתחנות הלידה מצינות את השלבים הכי משמעותיים של חייהן ודוקא לרגע הגדול והמשמעותי הזה אנחנו מגיעות לא מוכנות מספיק.

נכון שאנו אולי חשות שאנו בידיים טובות והרפואה הכי מתקדמת תגן עלינו ועל העובר שאנו נושאות אך הפחד, הזרות, התאורה החזקה, המכשירים והאלקטרודות וכל המתכות לא מאפשרים את התחושה הנינוחה שאנו זקוקות לה בשלב הכי קריטי של חיינו.

לכן אני ממליצה בחום על שרותי דולה לכל יולדת.

 

בחירת דולה

 

בחירת דולה הינה בחירה רגשית ואינטימית אחרי שבררת את כל הנתונים הטכניים הנדרשים תעודת הסמכה ניסיון המלצות ידע  עלויות אזור גיאוגרפי זמן הגעה מינימאלי רמת זמינות מי מחליפה אותה אם היא בלידה אחרת כמה מפגשים יהיו עד הלידה מי הממליצים שלה ועוד

כמה מלווים מורשים להישאר ליד היולדת

הדולה מלווה אתכן מהבית או פוגשת אותכן בחדר הלידה

לא רצוי שהדולה תשפיע על בחירת בית היולדות את זה רצוי להשאיר ליולדת

חשוב לערוך תאום ציפיות רגשי בינך לבינה

מגיע השלב שאת צריכה לתת ללב שלך להכריע הכימיה עם הדולה היא הדבר החשוב ביותר בזמן לידה ישנה מצוקה של היולדת וברגעים הקשים האלה החושים מתחדדים מאד וכל דבר קטן שלא מפריע ביום יום יכול כן להפריע ברגע הלידה

אם אני חשה הסתייגות קלה אפילו בלי יכולת להסביר למה זה סימן שזו לא הדולה שלי.

ברגע הכאבים והלחץ אני צריכה לחוש שהאישה שאיתי מבינה אותי וקוראת אותי נכון היא גם צריכה לחוש בלי מילים אם אני רוצה שהיא תצא כדי שאוכל להיות עם בעלי.

ולכן חשוב שגם הוא יחוש שזו הדולה המתאימה

בקיצור תני ללב שלך להחליט

 

בשביל אנו נשים, לא?

 

 

 

 

דיכאון לאחר לידה

מזל טוב יש לך תינוק חדש המון שמחה המון חיוכים המון תקוות והתרגשות.

 

הפסטיבל הזה מסתיים לאחר מספר ימים ואז מתחילה התמודדות חדשה של היולדת. עייפות, שבירת שגרת החיים,  לא קמים בבוקר לצאת לעבוד, לא נפגשים עם הקולגות לעבודה, עומס רב של טיפול בתינוק ועוד.

 

צריך לזכור כי לידת תינוק חדש הינה אירוע דרמטי והשינוי בשגרת החיים הוא קיצוני.

 

מלבד השינויים הגופניים שחלים ביולדת היא נדרשת לטיפול בתינוק מסביב לשעון.

 

לעיתים הצטרפות של תינוק חדש גורם לתגובות רגשיות ולהצפה של מטענים ישנים שחבויים בעומק הנפש.

 

ברוב המכריע של המקרים התקופה הזו חולפת והכול בא על מקומו בשלום.

 

אך דיכאון לאחר הלידה מופיע אצל  כ- 10% מהאמהות ברמה קלה ובאחוז קטן עוד יותר יש מצב יותר חמור שמצריך התערבות של גורם מקצועי.

 

אל תהססי לשתף בתחושותייך ורגשותייך את הסובבים אותך ואל תהססי לפנות לקבלת עזרה מקצועית מגורם מוסמך. דיכאון לאחר הלידה יכול להופיע עד שנה לאחר הלידה, אך בדרך כלל מופיע במהלך החודשיים הראשונים. דיכאון לאחר הלידה נמשך תקופה ארוכה ועוצמתו חזקה יותר מרגשות הדכדוך הראשונים והטיפול בו מחייב פניה לעזרה מקצועית.

 

הדיכאון יכול להופיע בכל הריון לא רק בראשון.

 

התופעה חוצה מגזרים, עדות ומעמד סוציו אקונומי. גם נשים שמתמודדות בקלות עם מצבי עומס קשים עלולים לפתח דיכאון לאחר לידה.

 

דיכאון זה ניתן לטיפול תרופתי וגם תמיכתי – שיחות מקצועיות.

 

רוב רובן של הנשים המטופלות חוזרות למסלול חיים שגרתי. במידה והדבר לא מטופל בזמן עלולות להתפתח תופעות חמורות ליולדת ולבני משפחתה.

 

 

סימפטומים  אופייניים לדיכאון לאחר לידה

 

התקפי חרדה ופאניקה

קשיי ריכוז

מחשבות אובדניות חוזרות ונשנות

תחושת אי שקט

תחושת מתח לא אופייני

חוסר תיאבון או לסירוגין אכילת יתר

חוסר מרץ, חוסר חיוניות, עייפות יתר מעבר לרגיל.

בכי ללא סיבה לפרקים ארוכים

עצבנות מוגברת כעס לא מרוסן

חוסר עניין ביחסים עם הבעל

הפרעות שינה

איבוד עניין והנאה מדברים שנהנית בהן

תחושות אשם והערכה עצמית נמוכה

אדישות וקושי ביצירת קשר עם התינוק

 

 

עצות ליולדת

 

כדאי לבקש עזרה מקרובות משפחה וחברות – במידת הצורך אף בתשלום.

יש להקפיד על ארוחות סדירות ושתייה מרובה.

חשוב לשמור על "צום" סלולארי – ניתוק אמצעי תקשורת על מנת לאפשר מנוחה.

יש לעסוק בפעילות גופנית.

אם את חשה צורך לבכות – הרשי זאת לעצמך.

חשוב לטפח את ההופעה החיצונית למרות שאת בחופשת לידה.

יש לצאת עם בן הזוג לבלות כאשר התינוק נשאר בהשגחה טובה.

חשוב לשתף חברות וקרובות ובמיוחד את בן הזוג בתחושות ומחשבות.

בתקופת הראשונה יש לדחות כל דבר שיכול להכביד על העומס.

יש לנצל רגעים פנויים לשינה ומנוחה גם במהלך היום.

חשוב לעסוק בתחביבים ופעילות יצירתית ומהנה.

 

בברכת לידה קלה וגידול הרך הנולד מתוך בריאות ושמחה.

 

כל הנכתב לעיל הינו בגדר המלצות בלבד, במקרה הצורך יש לגשת לגורם מקצועי מוסמך.

 

 

אגרת לאבא

 

אבא יקר  שלום רב ומזל טוב

 

החיים שלך מתחלקים לפני ואחרי הלידה.

 

זהו כעת אתה אבא. התרגשות, שמחה, חיבוקים ונשיקות. כאשר השלב הזה יסתיים צריך לחזור לשגרת החיים. אז השגרה היא לא ממש שגרה. המון קניות, עזרה בבית, ימי חופשה,  שמחה גדולה, לחץ בעבודה בעקבות היעדרויות, לילות ללא שינה עם בכי של תינוק וכו'. יש ימים שאנחנו מרגישים בתוך תרגיל אוגדה צבאי של כמה ימים ללא שינה.

 

אבל אנחנו נתגבר. קצת לילות ללא שינה לא הזיקו לאף אחד אבל האישה שלצידך עוברת שינוי הרבה יותר משמעותי. נוסף ללילות ללא שינה וטיפול בלתי פוסק בתינוק הנקה והענקה, היא עוברת גם שינויים גופניים ופסיכולוגיים הרבה יותר משמעותיים ודרסטיים. כאן מגיע התפקיד שלך להיות רגיש ומודע. להתבונן באישה לראות האם העייפות היא רגילה או חריגה. מה קורה שאתה בעבודה והיא לבד בבית. האם היא בוכה תכופות. מה היא משדרת. עליך לדבר עם האישה ולהקשיב לה קשב רב ולזהות האם הביטויים שהיא משמיעה הם חריגים ובוטים . איך הקשר שלה לתינוק, מה היא אוכלת וכו'.  כדאי לעבור על הסימפטומים של דכאון לאחר לידה באתר.

 

עליך לאפשר לה לנוח ,  לטפל בתינוק לתת לה לצאת ולהתאוורר לבלות איתה זמן איכות וכו'.

 

זכור שאתה האדם הכי קרוב ליולדת הטריה מה שאתה רואה וחש אף אחד לא יכול לראות.

אל תהסס להציע לאשתך להיעזר בגורם מקצועי במקרה הצורך.

 

בשורות טובות

 

חיים טבריה – בעלה של עופרה

 

 

שלב בחירת השם

 

קריאת שם היא דבר חשוב ומשמעותי. השמות  שניתן לתינוק/ת ילוו אותם כל חייהם.

 

במקורות היהדות מייחסים חשיבות רבה לבחירת השם הדבר קשור לעניינים  של תורת הסוד והקבלה.

 

השם משפיע על דרכו של האדם באופן גלוי ובאופן נסתר.

 

בתורה כתוב כי האדם הראשון קרא שמות לכל בעלי החיים ובזה קבע את מהותם

 

"וַיִּקְרָא הָאָדָם שֵׁמוֹת לְכָל הַבְּהֵמָה וּלְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְכֹל חַיַּת הַשָּׂדֶה וּלְאָדָם לֹא מָצָא עֵזֶר כְּנֶגְדּוֹ".

כמו כן כתוב שהשם שניתן על ידי ההורים ניתן ברוח הקודש! יש ממש עזר שמימי לבחירה של השם על ידי ההורים.

 

יש מספר כללים שכדאי לדעת לפני קבלת ההחלטה המשותפת.

 

  1. ההורים צריכים לאהוב את השם ולרצות אותו. חשוב לא להיכנע ללחצים משפחתיים בנושא.

 

  1. ראוי לקבוע את השם רק לאחר הלידה

 

  1. ראוי לבחור שם שיש לו משמעות חיובית ולא מעורר אסוציאציה של משהו שלילי.

 

  1. לא לקרוא בשם משונה ומיוחד שם פלאי עלול לגרום לילדים צער כשיגדלו בין ילדים ולפעמים גם בין מבוגרים.
  2. אם קוראים של שמו של אדם ראוי שיהיה אדם טוב. לא כדאי לקרוא בשמותם של דמויות שעשו מעשים לא טובים.

 

  1. לא לקרוא על שם אדם שנהרג בנסיבות טרגיות ובקיצור שנים או שהיו לו חיים מלאי ייסורים

 

  1. אין לקרוא שמות של בנים לבנות ולהפך

מעובד מתוך מאמר של הרב שמואל אליהו.

להלן רשימת שמות  לבחירה מומלץ ללמוד קצת על כל שם ומשמעותו לפני ההחלטה

 

 

 

בנים

 

 

אביגדור

אבידן

אביהוא

אביחיל

אביחי

אודי

אופק

אורון

אילן

איתן

אלחי

אליהו

אבינדב

אביעד

אבישי

ארנון

אביתר

אבנר

אברהם

אהוד

אהרון

אופיר

אורי

אוריאל

אחיטוב

אחיקם

אילון

איתי

איתיאל

איתמר

איתן

אלדד

אלון

אלחנן

אלישע

אריאל

אליאב

אליהו

אליעזר

אליצפן

אליקים

אלישיב

אלעד

אלעזר

אלקנה

אמציה

אסף

אמיר

אפרים

אריאל

אריה

אשר

בניה

בנימין

בן עמי

בן ציון

בצלאל

ברוך

ברק

גבריאל

גד

גואל

גולן

גיא

גלעד

גדליה

גדעון

גיורא

גלעד

דוד

דב

דביר

דותן

דן

דרור

זאב

זכריה

זמיר

חגי

חיים

חנוך

חנן

חננאל

חנניה

טוביה

יאיר

יגאל

ידידיה

יהודה

יהונתן

יהושע

יואב

יזהר

יחיעם

יקיר

ירון

יואל

יוחאי

יוחנן

יונתן

יוסף

יורם

יותם

יחיאל

יחזקאל

ינון

יעקב

יצחק

ישי

ישראל

כרמי

כפיר

לביא

מאיר

מאור

מעוז

מיכאל

מיכה

מנחם

מנשה

מרדכי

משה

מתן

מתניה

נאור

ניר

נתיב

נדב

נחום

נחמיה

נסים

נחמן

נחשון

נפתלי

נריה

נתן

נתנאל

עדו

עדיאל

עובדיה

עודד

עומר

עופר

עידן

עמי

עמיחי

עמיר

עמירם

עזרא

עמוס

עמיאל

עמינדב

עמנואל

ערן

פנחס

צבי

צדוק

צור

צחי

צפריר

צוריאל

צפניה

ראובן

רביב

רגב

רונן

רועי

רז

רענן

רפי

רחמים

רמי

רפאל

שאול

שובאל

שלום

שריג

שלמה

שמעון

שמשון

שרגא

תומר

תמיר

 

בנות

 

אביגיל

אביבה

אביטל

אבישג

אורה

אביבית

אופירה

אדוה

אורטל

אושרת

אורלי

אודליה

אהובה

אורית

אילה

אילנה

אילנית

איילת

איריס

אלונה

אלינור

אבישג

אלישבע

אלומה

אמירה

אמונה

אסתר

אראלה

אפרת

בת שבע

בלהה

ברוריה

ברקת

ברכה

בשמת

בתיה

בת א-ל

בת חן

גאולה

גילה

גלית

דבורה

דגנית

דורית

דליה

דנה

דנית

דפנה

דינה

דיצה

דקלה

דרורה

דרורית

הדס

הדסה

הודיה

הראלה

הילה

הדר

ורד

ורדה

זמירה

זהבה

זהבית

זיוה

חביבה

חגית

חוה

חמוטל

חבצלת

חדווה

חיה

חנית

חנה

חרות

טובה

טליה

יהודית

ימימה

יונית

ימית

יסמין

יעלה

יפה

יפעת

יפית

ירדנה

יסכה

יעל

יערית

כוכבה

כרמלה

כרמית

כנרת

לבנה

לבנת

ליאורה

ליאת

לילך

לימור

לינוי

לאה

מיכל

מאירה

מוריה

מזל

מיטל

מיכאלה

מירי

מירית

מלכה

מרגלית

מרים

נאווה

נווית

נעמה

נחמה

נעמי

נויה

נורית

ניצה

נירה

סיגלית

סיגל

סימה

סיוון

סמדר

עדה

עדנה

עידית

עירית

עליזה

ענבל

עפרה

עטרה

ענבר

פדות

פזית

פנינה

פנינית

צביה

צהלה

צפורה

צופיה

צופית

ציונה

צילה

צפרירה

קרן

רבקה

רוחמה

רויטל

רווית

רות

רונית

רננה

רננית

רעיה

רקפת

רחל

שולמית

שלומית

שגית

שולה

שושנה

שירה

שירלי

שלהבת

שרונה

שפרה

שמרית

שני

שפרה

שרית

שרונה

שרה

תמר

תמרה

תרצה

תהילה

תחיה

תמימה

תמרה

תפארת

תקווה

 

 

קמיע ללידה

 

במשך דורות רבים נשים הלכו ללדת יחד עם קמיע יהודי בעל שמות שמסוגלים להגנה על היולדת ועל הרך הנולד.

 

רצוי שהקמע יהיה ליד היולדת במהלך הלידה ולאחר הלידה יש להשאירו במיטת התינוק.

 

הקמיעות מגיעים בגודל של 10 ס"מ על 6 ס"מ יחד עם אטב שמקל להצמידו לבגד או מיטת התינוק

 

לצפיה בקמיע לחצי  כאן – קמיע

 

לקבלת הקמיע חינם בדואר שלחי את כתובתך בדף צור קשר

 

 

 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

השאירו תגובה

השאר מחובר!

אל תפספס את המגזין האיכותי שלנו שמכין אותך לשבת